Preliminära Resultat 2019

10 km Herrar Tävling

  125LINDBERG MagnusOckelbo SK32:32 0
  2120RICHARDSSON DanielIggessund SK33:50 1:18
  388SÖDERGREN AndersTrångvikens IF34:10 1:38
  4 1LINDSKOG AlexanderHemlingby lk34:20 1:48
  528JANSSON MartinSöderhamns IF36:34 4:02
  669BROLIN AndreasHudiksvall36:38 4:06
  783HELLGREN StefanEdsbyn if friidrott37:54 5:22
  819FREDIN KarlN88 Övertårneo37:58 5:26
  991HÖKPERS DanielHästbo Runners38:19 5:47
 10 2LINDBERG AndersForsa OK38:21 5:49
 1137GRÖNING NiklasVeganRunners IK38:33 6:01
 1264NYBERG SimonHemlingby lk38:45 6:13
 1396BJÖRKLUND LarsSpringresor39:06 6:34
 1458NORDBERG HampusSöderhamns UIF 239:17 6:45
 1557ERIKSSON AndersSöderhamns UIF 239:21 6:49
 1694HOFMANN DennisRingvägen39:35 7:03
 1759STRINDBERG CasperSöderhamns UIF 239:53 7:21
 1892SÖDERGREN PärNäcktjärn40:53 8:21
 1998BJÖRKLUND JohanKungsgården41:05 8:33
 20119LÖFGREN AndersSöderhamn41:17 8:45
 2163GAVELL PederHammarby IF41:23 8:51
 2261SANDSTRO¨M PerSöderhamns UIF 242:4310:11
 2322JOHANSSON LarsCFL Söderhamn42:4610:14
 24116FORSSTRÖM PeterRB Hudik43:1210:40
 2556MCDONALD JonathanSöderhamns UIF 143:5211:20
 2655LINDSÖ DanielSöderhamns UIF 144:0111:29
 2760WESSHAGEN EdwardSöderhamns UIF 245:0512:33
 28117SKOGLUND OlleHudiksvall FF45:1412:42
 2952TRAN AnthonySöderhamns UIF 145:2712:55
 3053HJORT AntonSöderhamns UIF 145:3913:07
 3150ROSÉN Thomas_45:5913:27
 3270JONSSON PerSöderhamns FF46:0413:32
 3389INGVARSSON HenrikVallsta sk46:2013:48
 34104APTOWITZER AdrianHudiksvall47:2214:50
 3566GUSTAVSSON Bengt Olov_47:4115:09
 3662MATTBÄCK JimmySundsvall47:4415:12
 3754LUNDQVIST ElliotSöderhamns UIF 148:0615:34
 3872FISCHER TomasBygg Bengt48:3015:58
 3967BERGLUND ÖrjanTrönö Ik48:3916:07
 4048BORGMAN ThomasSynsam Oldstars48:5916:27
 4165ALMEFORS Axel_49:1616:44
 4268NORDLÉN AndersIFK Bergvik49:2516:53
 4397REGNER PeterHälsingslands Multisport49:5317:21
 4485ROHLIN Daniel_50:1117:39
 45115LARSSON DennisSUIF50:1217:40
 46114WIDSTRÖM DanTäby50:3818:06
 4733GATTBERG Mikael_51:1618:44
 4842NETSMAN Pål_51:1918:47
 4939FORSMAN Per-Olov_51:4719:15
 5029JOHANSSON MatsSöderhamn51:5619:24
 5193LÖTBERG Håkan_52:0519:33
 5216NORIN IngeHexatronic52:5320:21
 5390NILSSON JohanDjupvik53:5121:19
 5444JOHANSSON Stefan_56:0623:34
 5571THYR ThomasLSFK56:1623:44
 5687JONSSON JonasMorgonmys56:2723:55
 5730TYVE MattiasSöderhamns Skidkamrater58:1525:43
5886ISTRAELSSON GunnarÖbacka Lk58:4826:16
 5951WALLSTEDT UlfRengsjö SK1:11:4039:08

10 km Damer Tävling

  136LINDGREN WALL NadineOckelbo SK44:13 0
  2105RÖNNGREN KatarinaÖbacka Lk46:39 2:26
  3 9DAHLKWIST ElisabethBjörklinge SOK48:41 4:28
  4 6MOBERG Camilla_50:12 5:59
  523BLOM LiSpringresor51:11 6:58
  6109PAVLOWSKA PetraTrönö Ik51:56 7:43
  7110WESTIN AnnikaTrönö Ik52:56 8:43
  843OLHEM Sandra_54:1810:05
  9106ROHLIN SofiaSpringresor54:2010:07
 1073PERSON UllaHälsokraft56:1312:00
 11 4DAHLIN-JONES AnnelieCFL Söderhamn56:5012:37
 1284KAPKO Siriphat_57:4713:34
 13 3WALLSTEDT Anna_58:1614:03
 14100NUANLAOR PhetnakBollnäs58:2714:14
 15107PETTERSSON Helena_1:00:4516:32
 1618NETSMAN Karin_1:01:0016:47
 17108JUTHBACK GunillaHemlingby lk1:01:5417:41
 1826ÖSTMAN Maria_1:02:2118:08
 19111PETTERSSON AnnikaUppsala1:05:4121:28

10 km Motionsklass

  140ÖSTLIN BRISMARK
Peter
Morgonmys Runners47:04 0
  2 8LOVATT Darren_50:21 3:17
  320LUNDQUIST KentJuristbyrån Lundquist AB51:49 4:45
  427STÅHL Martin_52:25 5:21
  512ÅBOM HelenaAXA Sportsclub52:37 5:33
  6 5ÖHRN BengtGTH53:36 6:32
  724ÖHMAN Lisa_56:07 9:03
  831HÖIJER Mia_1:02:4215:38
  947WETTERLING ThomasSpringresor Bollnäs1:03:0616:02
 1038SELLFORS-FORSLING
Pernilla
Hofors AIF cykel- och skidklubb1:07:1520:11
 1134BORG MonicaAspia1:09:4122:37

5 km Herrar Tävling

1273NORMAN NiklasIggesunds IK16:400
2222WALLÉN JensLonesome Runners18:45 2:05
3269TJERNSTRÖM UlfKilsbo IF19:20 2:40
4228LINDSKOG LucasGlössbo19:25 2:45
5251SAHLBERG HugoStugsunds IK 06-07 Svart21:08 4:28
6256SAHLBERG AlbinStugsunds IK 06-07 Vit21:11 4:31
7260SAHLBERG PatrikStugsunds IK 06-07 Röd21:26 4:46
8271WALHEIM MathiasKilsbo IF21:33 4:53
9272WALHEIM StefanKilsbo IF22:15 5:35
10201LINDSKOG AndreasVäxbo22:39 5:59
11526KILLMAN KlasHälsinglands multisport23:31 6:51
12213LÖFGREN Emilsöderhamns IF- Friidrotg23:59 7:19
13258OLSSON OscarStugsunds IK 06-07 Vit24:33 7:53
14276BERGSTRÖM MaxHammarby25:26 8:46
15263PETTERSSON OskarStugsunds IK 06-07 Röd25:54 9:14
16238SKOGSTRÖM Osborngammelsågen if26:36 9:56
17255LINDBLOM JohanStugsunds IK 06-07 Vit27:4211:02
18254SÖDERHOLM HaraldStugsunds IK 06-07 Svart28:2411:44
18262ÖSTLUND AntonStugsunds IK 06-07 Röd28:2411:44
20268BENKE MattiasNorrala IF28:3011:50
21253WALLÉN ViktorStugsunds IK 06-07 Svart28:3511:55
22266JONSSON MagnusTorsken 229:2112:41
23289BERGSTRÖM TedHammarby29:3312:53
24275BENGTSSON MatsBollnäs29:4313:03
25257STRANDBERG TedStugsunds IK 06-07 Vit31:1314:33
26252LINDBLOM AlbinStugsunds IK 06-07 Svart32:0015:20
27274JONSSON TommyBollnäs32:3115:51
28270BERG Kristoffer_32:4516:05
29267WENNBERG PärGävle33:0316:23
30259GLADH KasperStugsunds IK 06-07 Vit35:3618:56
30261GRANATH JoppeStugsunds IK 06-07 Röd35:3618:56

5 km Damer Tävling

1229PERSSON MalinBollnäs FIK19:23 0
2220MÄGI HelenaLK Roslagen21:37 2:14
3280ZETTERBERG CorneliaHIF21:44 2:21
4218NILSSON TJERNSTRÖM
Gerda
Kilsbo IF21:52 2:29
5525PERSSON KarolinaMO Akt. IF22:51 3:28
6233WIGG MarieAxa SC23:24 4:01
7202STEEN Amanda23:30 4:07
8405SÖDERGREN AlmaBumpy Feet26:006:37
9209PERSSON Camilla26:41 7:18
10524LINDGREN NikeOckelbo SK26:42 7:19
11283HERAMB Helena_29:3310:10
12215FORELL Emilia29:5810:35
13219KRUTZÉN Hanna29:5910:36
14244BÄCK Stina29:5910:36
15231RAINER MargaretaGävle Simsällskap30:1210:49
16279NORDSTRÖM AnnaSöderhamn30:2711:04
17286MATTSSON MimmiTorsken Z30:5011:27
18281SÖRLIN Ann-SofieCFL Söderhamn31:0811:45
19277LINDGREN LovaOckelbo SK31:1811:55
20282PERSSON AngelicaAxmar31:5512:32
21250GUSTAVSSON ÖSTLIND
Christina
Stugsunds IK 06-07 Svart35:0015:37

5 km Motionsklass

  1217BORNELAND Emma24:58 0
  2240ÖHMAN Pär26:19 1:21
  3239HURST Philip26:50 1:52
  4221HURST Helena26:51 1:53
  5234SVENSSON Marina27:41 2:43
  6212LINK SÖDERBERG
Elisabeth
27:45 2:47
  7205ÖSTLIN BRISMARK Anna28:20 3:22
  8208GATTBERG AnnikaÅshammar IF28:49 3:51
  9237BROLIN NataljaHälsinglands utbildningsförbund28:53 3:55
 10230KROON Malin29:02 4:04
 11248ROSÉN MalinOckelbo Atletklubb29:11 4:13
 12245SIMONSSON PetraOckelbo Atletklubb30:49 5:51
 13249DAHLBLOM FredrikOckelbo Atletklubb31:22 6:24
 14211BERGSTRÖM Elinor32:47 7:49
 15246IVARSSON LinnéaOckelbo Atletklubb33:22 8:24
 16247BOSTRÖM JoakimOckelbo Atletklubb33:23 8:25
 17226PETTERSSON LasseS Fk34:07 9:09
 18216BERGGREN Emma36:2611:28
 19235DAHLKWIST MattsBjörklinge SOK38:4313:45

2,5 km Flickor -16 år

  1400ANDERSSON NinaSöderhamns IBF11:41 0
  2404HÅKANSSON EllaSöderhamns IBF13:19 1:38

2,5 km Pojkar -16 år

  1401LUDVIGSSON Oscar_15:16 0

2,5 km Flickor -14 år

  1508GAVELL JuliaSöderhamns IFSaknas
  2507GAVELL StinaSöderhamns IF13:38 0
  3506HURST LinneaVäsby SS Triathlon13:4810
  4503SWAIJ NoraAla IF Handboll14:42 1:04
  5502TAYEB SaraAla IF Handboll15:18 1:40
  6505HELLMAN JuliaAla IF Handboll15:18 1:40
  7519ERIKSSON JosefineSIF16:16 2:38
  8517PAVLOVSKA MarieTrönö Ik16:23 2:45
  9511TYVE EbbaStentäckten ssk16:44 3:06
  10504GUSTAFSSON SigridAla IF Handboll18:50 5:12

2,5 km Pojkar -14 år

  1514FRENZEL SamuelSkarpnäck11:43 0
  2516SVENSSON SamuelSöderhamns ok12:0320
  2523SÄÄF Vilgot_12:0320
  4522LINDH MaxSIK13:01 1:18
  5512LEMBERG FrankÖstraskolan13:48 2:05
  6513ASPLUND SiggeÖstraskolan14:20 2:37
  7515BERGLUND Charlie_14:49 3:06
  8509BERGLUND GustenTrönö Ik15:31 3:48
  9520LINDBERG LennartSIK15:33 3:50
 10521HELLMAN Viggo_15:36 3:53
 11518ALKAML GawadaSFF18:23 6:40